X Y Z kartų susibūrimas vienoje vietoje – dinamitas, kurio reikia Lietuvai

Savaitgalį Birštono kurhauze vyko Jaunimo forumas „Jaunimo galimybės, verslumo ugdymas ir jų užimtumo perspektyvos regionuose: Birštono savivaldybės pavyzdys“. Forume Lietuvos švietimo, verslo, kultūros atstovai ir jaunimas diskutavo apie tai, ko reikia, kad jauni žmonės gyvenimui ir darbui rinktųsi regionus; kokių idėjų reikia Birštono kurortui, kad jis taptų dar patrauklesniu jauniems specialistams ir šeimoms, verslo atstovams. Įkvepiantys pranešėjai, žingeidus ir idėjų kupinas jaunimas paskatino įdomias diskusijas, kurių metu buvo pateikti įdomūs siūlymai. Kaip teigė renginio moderatorius Aurimas Perednis, „Diskusijos buvo gyvos, o Birštono kurortas – nerealiai jaukus miestas!“.  Y ir Z kartų išskirtinumas, jaunimo iniciatyvumas, savanorystė, bendraminčių tinklai, bendradarbiavimas su savivaldybėmis ir verslu, parama jauniems verslininkams ir šeimoms, jaunimo būsto klausimas, nedidelių miestų unikalumas ir privalumai – tai tik dalis temų, kurios buvo aptartos.
Renginio pradžioje forumo dalyvius sveikino Jaunimo forumo globėja ir iniciatorė, Birštono savivaldybės merė Nijolė Dirginčienė. Ji teigė, kad nuolat besikeičiančiame ir atsinaujinančiame Birštono kurorte jaunimas yra toji varomoji jėga, kuri skatina pokyčius. Būtent jie siūlo naujausias, unikaliausias idėjas ir vizijas savo miestui. Merė pabrėžė, jog labai svarbu diskutuoti ir apie įsidarbinimo, gyvenamosios vietos, verslo kūrimo, savirealizacijos problemas, su kuriomis susiduria Birštone ar kituose mažesniuose regionuose gyvenantis jaunimas. Pasak merės, forume išgirstas idėjas ir pasiūlymus bus stengiamasi išanalizuoti ir įgyvendinti.
Pirmąjį pranešimą tema „Dar kartą apie „8095“: nuolat kintantis prekių ženklų poveikis didžiausiai ir įtakingiausiai naujajai kartai pasaulyje“ skaitė ryšių su visuomene konsultantas Linas Kontrimas.  Jis apibūdino Y ir Z kartas, jų išskirtinumą, pabrėžė, jog svarbu yra lengvai pasiekiama informacija – ji paskatina veikti. Taip pat svarbu, kad vadovai dalintųsi savo žiniomis su darbuotojais – šie taip pat skleis informaciją ir kurs teigiamą reputaciją. Pasak jo, pagrindiniai aspektai vienijantys kartas, – internetas ir tarptautinis turizmas. L Kontrimas pabrėžė, kad atėjo laikas, kai turėdamas gerą interneto ryšį gali dirbti iš bet kurios pasaulio vietos, o Birštono kurortas yra puiki vieta tai daryti.
Pirmosios diskusijos tema buvo „Jaunimo galimybės regionuose: kaip pritraukti jaunus žmones“?. Pranešimą apie jaunimo galimybes skaitė Agila Barzdienė, „Investuok Lietuvoje“ jaunimo programos „Kurk Lietuvai“ vadovė. A. Barzdienė pristatė „Kurk Lietuvai“ programą ir pasiūlymus regionams. Birštono savivaldybei ir kitiems regionams A. Barzdienė pateikė pasiūlymus: dalyvauti JPP „Kurk Lietuvai“ ir kitose panašiose programose, pritraukti kuo daugiau stažuotojų, kurie dalinsis savo patirtimi; steigti, jungtis ir aktyviai bendrauti bendraminčių tinkluose, tokiuose, kaip „City Alumni“, bendradarbiauti su „Global Lithuanian Leaders“ organizacija. Ypatingą dėmesį reiktų skirti ir socialinio verslo skatinimo projektams. Pasak A. Barzdienės, Birštonas yra puikus miestas jauniems specialistams ir šeimoms, reikia tik dar aktyviau komunikuoti apie Birštoną, kaip saugų, su puikia infrastruktūra, perspektyvų miestą ir pritraukti čia atvykti, kurtis ir gyventi jaunus žmones. Galbūt, Birštonas galėtų būti kaip tam tikras inkubatorius ar bendradarbiavimo erdvė, kurioje išbandomos naujos, jaunų žmonių pateiktos idėjos.
Panelinėje diskusijoje „Jaunimo galimybės regionuose: kaip pritraukti jaunus žmones“?“ dalyvavo LR Teisingumo viceministras, aktyvus Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungos narys Julius Pagojus, projekto „Misija Sibiras“ sumanytojas ir koordinatorius, prodiuseris Arnas Marcinkus, Vilniaus Gedimino technikos universiteto profesorius Doc. dr. Gintaras Stauskis, menų fabriko „Loftas“ strategijos vadovė Živilė Diawara ir menų fabriko „Loftas“ direktorius, grupės „Skamp“ lyderis Victor Diawara. Buvo kalbama apie tai, ko reikia, kad jaunimas gyvenimui ir darbui rinktųsi regionus, Birštono kurortas buvo pateiktas ir aptartas kaip konkretus pavyzdys. Panelinės diskusijos dalyviai teigė, kad svarbiausia yra pačių jaunų žmonių iniciatyva, drąsa siūlyti savo idėjas, noras dirbti, kurti verslo atstovams, savivaldybei. Reikia skatinti dar aktyvesnį jaunų žmonių bendravimą, bendradarbiavimą, kad jie burtųsi, kartu įgyvendintų idėjas, kurtų verslus, teiktų pasiūlymus miestui. Birštonas – labai patogus miestas jaunoms šeimoms. Čia yra puiki infrastruktūra, gimnazija, darželis, sveikam gyvenimo būdui, aktyviam laisvalaikiui, sportui pritaikytos erdvės. Nors Birštone sukurta daug naujų darbo vietų, vis tik, kai kurie birštoniečiai renkasi darbą ir kitose savivaldybėse. Vyksta dirbti į Kauną, Vilnių, kitus aplinkinius miestus. Forume buvo siūloma išvystyti geresnę viešojo tarpmiestinio transporto infrastruktūrą. Tokiu atveju jauni specialistai, vykdami į darbą, galėtų patogiai dirbti nuotoliniu būdu. Birštonas – puiki erdvė ir laisvai samdomiems darbuotojams („freelancer“), jaunimui, dirbančiam nuotoliniu būdu. Forume dalyvavę jaunuoliai teigė, jog Birštone trūksta erdvių, kur jaunimas galėtų rinktis, bendrauti, kartu įdomiai praleisti laisvalaikį. Panelinės diskusijos dalyviai patarė, kad reiktų įkurti kūrybines erdves („Hub“), kur galėtų dirbti, kurti, rinktis jaunimas arba panašios į „Coffee in“ kavines su laisvalaikio erdvėmis jaunimui.
Antroje diskusijoje buvo kalbama apie Birštono savivaldybės atvejį, apie tai, kokios čia yra užimtumo ir verslumo galimybės ir ieškoma atsakymų, ko trūksta Birštonui, kokia šio kurorto vizija jaunimo akimis? Pranešimą tema „Jaunimo galimybės, verslumo ugdymas ir jų užimtumo perspektyvos Birštono savivaldybėje“ skaitė Jovita Tirvienė, Birštono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja. J. Tirvienė pristatė, kokiomis priemonėmis Birštono savivaldybė skatina jaunus verslus, kokios yra jaunimo užimtumo, verslumo galimybės. Ji paskatino jaunimą kreiptis ir domėtis „Lietuvos kredito unijos“, „Darbo biržos“ programomis, Europos sąjungos parama, papasakojo apie Birštono savivaldybės smulkaus ir vidutinio verslo rėmimo fondą; pateikė konkrečius pavyzdžius apie jaunų birštoniečių įkurtus verslus ir galimas ateities perspektyvas. Buvo pristatytas ir įvairių darbuotojų poreikis Birštone, kalbama apie tai, kokių profesijų specialistų reikia dabar ir reikės po 5 metų, aptartas Savivaldybės strateginis planas, kurorto plėtros galimybės.
Panelinėje diskusijoje dalyvavo „Eglės“ sanatorijos personalo vadovė Vilma Baltrušienė, „Vytautas Mineral Spa“ marketingo direktorė Gailė Pranckutė, įmonės „StepDraw“ vadovas Dalius Kederys, Birštono gimnazijos moksleivė Julija Zajančkauskaitė, „Laisvalaikio terapija“ įkūrėjai Helmanas Lik ir Indrė Martusevičiūtė, „Sušinė“ savininkė Monika Platukytė. Šioje diskusijoje buvo kalbama apie jaunimo įsidarbinimo Birštone galimybes, apie gyvenamuosius būstus, jaunimo verslus ir savirealizaciją. „Eglės“ sanatorijos personalo vadovė teigė, kad jų įstaigoje dirba daug jaunų specialistų, kad yra nemaža personalo kaita. Pasak jos, atrenkant personalą, ypač jaunus žmones, dažnai svarbiau yra žmogaus charakteris, jo asmeninės ambicijos, tikslai, o ne darbo patirtis. Jai pritarė ir G. Pranckutė, kuri patvirtino, jog naujai atsidarysiančiame „Vytautas Mineral Spa“ taip pat reikalingi sveikatinimo, marketingo, aptarnavimo sferos jauni specialistai, kurie norėtų dirbti, būtų energingi, pozityvūs, žingeidūs. Ir panelinės diskusijos dalyviai, ir salėje esantis jaunimas palietė būstų, gyvenamosios vietos Birštone klausimą. Šiuo metu labai trūksta nuomojamo būsto, o ir parduodamo būsto pasiūla labai maža. Pasak diskusijos dalyvių ir Savivaldybės atstovų, ši problema gerai žinoma. Aktyviai kalbamasi su verslo atstovais, diskutuojama apie galimybes statyti ekonominės klasės daugiabučius namus jaunoms šeimoms. Panelinės diskusijos dalyviai patarė jaunimui dar mokykloje domėtis verslo ekonomikos dalykais, galvoti, kokių idėjų, pramogų ar veiklų reikia jų miestui. Jie teigė, kad ir pats jaunimas turi būti drąsus, iniciatyvus, siūlyti savo idėjas, verslo planus. Birštono savivaldybės merė skatino jaunimą išnaudoti galimybes ir siūlyti idėjas, kaip vasaros sezonui pritaikyti slidinėjimo kalną, siūlyti žiemos pramogas, įrengti čiuožyklas, lygumų slidžių trasas bei kaip įkurti daugiau maitinimo įstaigų mieste. Visi diskusijos dalyviai vieningai sutarė, jog ir versle, ir kuriant miestą, ir apskritai gyvenime labai svarbi pačių jaunų žmonių iniciatyva ir savirealizacija. Laimingiausi ir daugiausiai pasiekia tie žmonės, kurie atranda save, dirba savo mėgstamą darbą, realizuoja svajones ir idėjas. Savivaldybė ir toliau sudarys palankias sąlygas smulkaus verslo kūrimui, mažins mokestinę naštą. Artimiausiu metu inicijuos mokymus verslą pradedantiems jauniems žmonėms.
Jaunimo forumo metu išgirstos idėjos ir pasiūlymai bus perduoti Jaunimo reikalų departamentui,  Lietuvių jaunimo organizacijų tarybai, Pasaulio lietuvių jaunimo sąjungai, kad tęstų diskusiją platesniu mastu, kitoms institucijoms, dirbančioms su jaunimu, bus svarstoma, kaip įgyvendinti pasiūlytas idėjas.Birštono savivaldybės informacija

 

Adresas

Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Jaunimo g. 2, 59206 Birštonas

Kontaktai

Tel./Faks.: (8 319) 65 555
El. p.: [email protected]

Kita informacija

Kodas: 188750166
Juridinių asmenų registras

Socialiniai tinklai