Birštono savivaldybėje vyko diskusija „Taikus ginčų sprendimo būdas“

Ginčai yra kasdienio gyvenimo dalis. Jie gali kilti tarp vaikų, kaimynų, šeimos narių, kolegų. Paprastai ginčai atsiranda tada, kai keletas asmenų vienu metu bando įgyvendinti skirtingus interesus. Iškilusius ginčus išspręsti galima įvairiais būdais: kreipiantis į teismą arba sprendžiant taikiai abipusių kompromisų būdu. Teismai – mūsų visų teisinių ginčų chirurgai: pašalino problemą pačiu radikaliausiu – teismo keliu – ir jos nėra. Tačiau ne visais atvejais reikia tokio kardinalaus ir rizikingo priėjimo prie konfliktų ir nesutarimų sprendimo. Mediacija yra švelnesnis būdas spręsti šeimos narių, bendradarbių, partnerių konfliktus. Jis neardo mūsų santykių, nežlugdo pasitikėjimo vieniems kitais, kadangi leidžia spręsti ginčus, išsaugant santykius, įsiklausant į kito žmogaus nuomonę, situacijos matymą.
Gruodžio 18 d. Savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos skyriaus iniciatyva buvo organizuota diskusija apie šį taikų ginčų sprendimo būdą. Diskusiją vedė ir mintimis apie mediacijos svarbą, sprendžiant ginčus, dalijosi VšĮ biuro „Paktum“ direktorė, šeimos teisės ekspertė, mediatorė Odeta Intė. Susitikime dalyvavo ugdymo, sveikatos apsaugos, paslaugų teikimo specialistai, administracijos atstovai.
Mediacija, anot Odetos Intės, daug kam negirdėtas terminas. Vieni žmonės tai painioja su „meditacija“, kiti – nesupranta šio žodžio reikšmės ir nesieja mediacijos su teise. Lektorė pažymėjo, jog mediacija yra ypatinga tuo, kad yra galimybė pajausti, kaip teisė veikia kartu su psichologija ir tuo, kad ginčo dalyviai sprendimą priima patys.
Penkiolika metų dirbusios Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyboje, Odetos Intės patirtis rodo, kad aktualiausi ir taikaus ginčų sprendimo būdų reikalaujantys nesutarimai yra tarp besiskiriančių tėvų, siekiant palaikyti gerus santykius tarpusavyje dėl vaikų gerovės. Ji įsitikinusi, kad negali būti nieko geriau, kai vaiką turintys tėvai, net ir nutrūkus jų santuokiniams ryšiams, bent jau elementariais klausimais: dėl bendravimo, vaiko mokslo, sveikatos geba kultūringai bendrauti, tartis ir spręsti, kas jų vaikui geriausia. Visa tai aktualu ir bet kurioms kitoms ginčo šalims.
Mediacijos pagrindas – derybos. Odeta Intė susitikimo metu mokė, kaip efektyviai vesti derybas, nuo kokio pasiūlymo pradėti, kuo atsakyti į oponento pasiūlymą, kaip išmokti derybinių „triukų“. Taip pat lektorė supažindino su pagrindiniais mediacijos principais: savanoriškumu, konfidencialumu, nešališkumu. Ji teigė, kad mediacijos praktika Lietuvoje vis dar yra naujovė, tačiau ji tiki jos reikalingumu, svarba ir nauda žmonėms, kuriems nepavyksta patiems susitarti ir rasti tinkamo sprendimo, o padedant mediatoriui, ginčo dalyviai sprendimą priima patys ir dažniausiai jo laikosi.Vaiko teisių apsaugos skyriaus informacija

Adresas

Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Jaunimo g. 2, 59206 Birštonas

Kontaktai

Tel./Faks.: (8 319) 65 555
El. p.: [email protected]

Kita informacija

Kodas: 188750166
Juridinių asmenų registras

Socialiniai tinklai