Birštonas mini vardo minėjimo metines

Vasario 21-oji Birštono istorijoje nuo pat 1382-ųjų yra išskirtinė diena, lemtingai svarbi jau daugiau nei šešis šimtus metų. Tąkart vokiečių kronikininkas pirmą kartą užrašė Birštono pavadinimą. Bet pamatyti vieno gražiausių ir populiariausių Lietuvos kurortų vardą išlikusiame istoriniame užrašyme buvo sugalvota tik praėjusiais metais.

Vieno žymiausių viduramžių Europos kronikininkų vokiečio Vygando Marburgiečio surašytoje Prūsijos kronikoje esantis pasakojimas apie 1382-ųjų Švč. Mergelės Marijos vokiečių ligoninės ordino Jeruzalėje, dar vadinamo Teutonų arba Vokiečių ordinu, žygį prieš lietuvius yra pirmasis žinomas Birštono paminėjimas istoriniuose šaltiniuose.

Paminėtas platesniame istorinių įvykių kontekste, kai Birštonas įvardijamas kaip pilis, nuo kurios ordino broliai greitai atsitraukia. Pasakojime nėra detalesnių žinių, nei kaip Birštonas tuo metu atrodė, nei kas buvo jo gyventojai. Kaip ir apie tai, dėl kokių priežasčių teutonai pilies nepaėmė, – apie visus šiuos nežinomuosius belieka tik spėlioti. Tačiau šių istorinių priežasčių ieškojimai kartais duoda gana intriguojamų rezultatų.

Pasakojimas, nuo kurio datuojama Birštono istorija, prasideda taip: „1382 metais per šaltį ir sniegą Maršalas paskyrė žygį prieš lietuvius. Priartėjus prie žemės, jis padalijo kariuomenę į tris. Viena nuėjo Birštono pilies link, bet greitai atsitraukė. Antrą matė Punios žemėje, trečiąją – Alytuje.“ Tiek trumpasis čia paminėtas epizodas, tiek visas šios istorijos variantai analizuojami pasirodo dar įdomesni ir pateikia tokių detalių, dėl ko šis pasakojimas atsiskleidžia kaip graži istorija.

Adresas

Savivaldybės biudžetinė įstaiga
Jaunimo g. 2, 59206 Birštonas

Kontaktai

Tel./Faks.: (8 319) 65 555
El. p.: [email protected]

Kita informacija

Kodas: 188750166
Juridinių asmenų registras

Socialiniai tinklai