|
2026 m. gegužės 6–8 dienomis Lietuvos Birštono, Jonavos, Kaišiadorių ir Lenkijos Hajnuvkos apskrities ir valsčiaus savivaldybių atstovai dalyvavo gerosios patirties perėmimo vizite Danijoje – šalyje, kuri pasaulyje pripažinta kaip dviračių kultūros lyderė. Vizitas surengtas įgyvendinant tarptautinį projektą „Dviračių maršrutai tvaresnių regionų link“ Nr. LTPL00419, kurio tikslas – skatinti tvarų judumą ir plėtoti dviračių infrastruktūrą Lietuvos ir Lenkijos pasienio regionuose. Pagrindinė vizito darbotvarkės diena buvo gegužės 7-oji, kurios metu dalyviai domėjosi Kopenhagos dviračių planavimo patirtimi ir strategijomis. Vizitas prasidėjo intensyviu dviračių turu po miestą, kuriam vadovavo ekspertas Emil Maj Christensen. Per šias tris valandas dalyviai savo akimis pamatė, kaip Kopenhaga integruoja dviračių transportą į bendrą miestų planavimą – nuo infrastruktūros sprendimų iki kasdienio gyventojų judėjimo įpročių. Vėliau Danijos kelių direkcijos ekspertai pristatė praktines dviračių transporto planavimo dilemas ir jų sprendimo būdus – kaip valdyti erdvės paskirstymo konfliktus, derinti pėsčiųjų, dviratininkų ir automobilių srautus bei kaip kuria dviračiams palankią politiką nacionaliniu lygmeniu. Vėliau Emil Maj Christensen supažindino dalyvius su Vesterbro rajono atnaujinimo istorija – konkrečiu pavyzdžiu, kaip kaimyninių rajonų sujungimas ir dviračių infrastruktūros plėtra transformavo vieną iš tankiausiai apgyvendintų Kopenhagos kvartalų į modernų, gyvenimui patogų ir tvarų rajoną. Dieną užbaigė Cycling Embassy of Denmark atstovų pristatymas apie dviračių ir verslo ryšį – kaip dviračių kultūros augimas Kopenhagoje skatina vietos ekonomiką, turizmo sektoriaus plėtrą ir padidina komercinį rajono patrauklumą. Kopenhaga šiandien yra ne tik Danijos sostinė, bet ir pasaulio dviračių sostinė – miestas, kuriame daugiau nei 60 proc. gyventojų kasdien renkasi dviratį kaip pagrindinę susisiekimo priemonę. Šis rezultatas pasiektas per dešimtmečius vykusį nuoseklų planavimą, investicijas į infrastruktūrą ir visuomenės įtraukimą į planavimo procesus. Vizito metu dalyviai galėjo ne tik klausytis paskaitų, bet ir asmeniškai išbandyti Kopenhagos dviračių infrastruktūrą – suprojektuotus saugius dviračių takus, išmaniąsias sankryžas, patogiąsias dviračių parkavimo sistemas ir miestą jungiančius dviračių tiltus. Ši tiesioginė patirtis suteikė neįkainojamos įžvalgos, kaip panašūs principai galėtų būti pritaikyti Lietuvos ir Lenkijos savivaldybėse. Gerosios patirties perėmimo vizitai į lyderiaujančias šalis – vienas iš svarbiausių projekto „Dviračių maršrutai tvaresnių regionų link“ veiklų. Jie leidžia savivaldybių specialistams ir sprendimų priėmėjams tiesiogiai susipažinti su sėkmingomis dviračių transporto plėtros strategijomis ir parsivežti konkrečias idėjas bei sprendimus, pritaikomus savo regionuose. Šis vizitas į Kopenhagą – dar vienas žingsnis kuriant tvaresnius, dviratininkams palankesnius regionus Lietuvoje ir Lenkijoje. Įgytos žinios ir užmegzti ryšiai padės formuoti veiksmingesnius sprendimus dviračių infrastruktūros plėtros srityje ir prisidės prie bendro projekto tikslo – dviračių keliais sujungti kaimyninius regionus ir skatinti tvarų, ekologišką judumą. Projektas įgyvendinamas pagal 2021–2027 m. Interreg VI-A Lietuva–Lenkija tarpvalstybinio bendradarbiavimo programą, finansuojamą Europos regioninės plėtros fondo lėšomis. Birštono savivaldybės informacija |
|
|





